Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Zgoda na kanonizację Jana Pawła II
Dzisiaj jest: Czwartek, 18 Lipca 2019      7:05:08      Imieniny obchodzą: Kamil, Karolina, Robert
Ostatnio serwis aktualizowano: 05-07-2013

Zwyczaje Jana Pawła II

Artykuł został przygotowany przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, jeśli znalazłeś go na innej stronie, która przypisuje sobie jego autorstwo (tj. nie publikuje źródła w widocznym miejscu) poinformuj nas o tym!

Pontyfikat Jana Pawła II, charakteryzował się licznym zmianami, których inicjatorem był sam papież, co pozwoliło na zmianę w postrzeganiu przez wiernych osoby Jana Pawła II. Jednym z najbardziej bezprecedensowych wydarzeń było spotkanie zaraz po swoim wyborze z ówczesnym prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, któremu nie pozwolił uklęknąć przed sobą. Wielką niespodzianką było także pierwsze przemówienie wygłoszone po włosku, a nie jak dotąd po łacinie.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Jana Pawła II:
☚ liczne pielgrzymki (zagraniczne oraz do parafii we Włoszech),
    ◉ zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką,
    ◉ msze święte dla wielkich tłumów, organizowane na stadionach, lotniskach, placach itp.,
    ◉ wygłaszanie całych homilii lub choćby krótkich sentencji w języku kraju, do którego przybywał z pielgrzymką (porozumiewał się swobodnie w językach: polskim, włoskim, francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, łacinie i klasycznej grece),
    ◉ udział zespołów folklorystycznych w czasie mszy,
☚ spotkania z duchownymi innych wyznań oraz odwiedziny świątyń różnych religii (chrześcijańskich oraz niechrześcijańskich),
☚ udział w przedsięwzięciach artystycznych: koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych,
☚ wykonywanie kapłańskich posług,
☚ prywatne spotkania z wiernymi,
☚ bezpośrednie spotkania z ludźmi w trakcie pielgrzymek,
☚ żarty i bezpośredniość w kontaktach z ludźmi.

Wprawdzie papiestwo wprowadzanie zmian rozpoczęło już od pontyfikatu Jana XXIII rezygnując z niektórych elementów ceremoniału, jednakże dopiero Jan Paweł II pokazał się światu jako papież otwarty na kontakt z wiernymi. Nawet tragiczne wydarzenia z dnia 13 maja 1981, kiedy o godzinie 17:19, został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę nie zmieniły jego wizji papieża-apostoła.

PODOBNE ARTYKUŁY:
Zamach na papieża
Dialog z młodymi
Dialog międzyreligijny

Posiadasz materiały dotyczące polskiego papieża i chcesz się nimi podzielić - zapraszamy do działu KONTAKT. Pamiętaj zawartość serwisu zależy także od Ciebie!
Strona główna do góry↑↑
Słowa kluczowe dla tego artykułu:
Pielgrzymki Jana Pawła II, Całowanie ziemii, Spotkania z innymi wyznaniami, Przemówienia w języku odwidzanego kraju, występy zespołów folklorystycznych, Msze dla tłumów, Bezpośredni kontakt z wiernymi, Zwyczaje Jana Pawła II, Pontyfikat Jana Pawła II, Zmiany wprowadzone przez Jana Pawła II, Otwartość Jana Pawła II, Kluczowe wyznaczniki pontyfikatu Jana Pawła II, JP 2, Jan Paweł 2, Jan Paweł II
Nasz Baner:
janpaweldrugi.cba.pl
O serwisie | Sponsorzy | Reklama | Mapa strony | Kontakt

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam publikowane przez CBA.PL (wyświetlane powyżej nagłówka strony).
----------------------------------
Teksty zostały przygotowane przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, chyba że napisano inaczej. Wyrażamy zgodę na ich publikację pod warunkiem podania źródła w postaci hiperłącza (linku)! ::Zobacz jak to zrobić::

Copyright © 2007 - 2013