Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Zgoda na kanonizację Jana Pawła II
Dzisiaj jest: Czwartek, 18 Lipca 2019      7:30:00      Imieniny obchodzą: Kamil, Karolina, Robert
Ostatnio serwis aktualizowano: 05-07-2013

Zamach na Jana Pawła II

Artykuł został przygotowany przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, jeśli znalazłeś go na innej stronie, która przypisuje sobie jego autorstwo (tj. nie publikuje źródła w widocznym miejscu) poinformuj nas o tym!

Dnia 13 maja 1981, o godzinie 17:19 podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, doszło do bezprecedensowego wydarzenia w dziejach papiestwa. Dotąd nikt, nigdy nie odważył się podnieść ręki na następcę św. Piotra...

Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę, gdy jak zawsze objeżdżał Plac św. Piotra by pobłogosławić wiernych. Kule ugodziły papieża w brzuch oraz rękę. Ojciec Święty osunął się w ramiona stojącego za nim przyjaciela, będącego zarazem jego sekretarzem - Stanisława Dziwisza, który pamiętny prośby Jana Pawła II mówiącej o tym, że chce być leczony w klinice Gemelli nakazał przewiezienie papieża właśnie do niej, gdzie Ojca Świętego poddano bardzo ciężkiej sześciogodzinnej operacji. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Mimo, że udało się uratować życie następcy św. Piotra, do pełni zdrowia nie wrócił i wielokrotnie cierpiał z powodu dolegliwości będących następstwem zamachu, jednak nigdy nie zamierzał ukrywać tego przed wiernymi.

Nie sposób nie dostrzec związku między datą zamachu (13 maja 1981), a pierwszym objawieniem Matki Boskiej w Fátimie (13 maja 1917). „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę” - mówił papież, który swoje ocalenie zawdzięczał właśnie Matce Bożej Fatimskiej.

W marcu 2006 komisja śledcza włoskiego parlamentu powołana dla ustalenia odpowiedzialności obywateli włoskich podejrzanych o współpracę z KGB, ustaliła bezsprzecznie, że rozkaz zabicia papieża wydał osobiście I sekretarz KC KPZR Leonid Breżniew, a zatwierdziło Biuro Polityczne m. in. Michaił Gorbaczow. Ali Agca działał na zlecenie bułgarskiej służby bezpieczeństwa, której działania miało inspirować radzieckie KGB. Badania archiwów ujawniły, że istniała szansa na udaremnienie zamachu. Niestety sygnały ostrzegawcze przekazane przez amerykańską CIA zostały zlekceważone. Po zamachu otoczenie papieża wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa.

W swojej książce „Świadectwo” kardynał Dziwisz zaprzecza, istnieniu informacji od międzynarodowych służb specjalnych, o możliwości zorganizowania zamachu na następcę św. Piotra. Z tego samego źródła wiemy że Ali Agca nigdy nie przeprosił papieża. Podczas spotkania w więzieniu chciał poznać jedynie odpowiedź na pytanie: „Dlaczego ty żyjesz?”.

PODOBNE ARTYKUŁY:
Zwyczaje Jana Pawła II
Dialog z młodymi
Dialog międzyreligijny

Posiadasz materiały dotyczące polskiego papieża i chcesz się nimi podzielić - zapraszamy do działu KONTAKT. Pamiętaj zawartość serwisu zależy także od Ciebie!
Strona główna do góry↑↑
Słowa kluczowe dla tego artykułu:
Zamach na Jana Pawła II, Zlecenie zabójstwa Jana Pawła II, Ali Agca, 13 maja 1981, 17:19, Strzały na placu Świętego Piotra, Nieprawdopodone wydarzenia, Atak na papieża, Kluczowe wyznaczniki pontyfikatu Jana Pawła II, JP 2, Jan Paweł 2, Jan Paweł II
Nasz Baner:
janpaweldrugi.cba.pl
O serwisie | Sponsorzy | Reklama | Mapa strony | Kontakt

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam publikowane przez CBA.PL (wyświetlane powyżej nagłówka strony).
----------------------------------
Teksty zostały przygotowane przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, chyba że napisano inaczej. Wyrażamy zgodę na ich publikację pod warunkiem podania źródła w postaci hiperłącza (linku)! ::Zobacz jak to zrobić::

Copyright © 2007 - 2013