Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Zgoda na kanonizację Jana Pawła II
Dzisiaj jest: Wtorek, 21 Maja 2019      3:38:04      Imieniny obchodzą: Jan, Monika, Wiktor
Ostatnio serwis aktualizowano: 05-07-2013

POGRZEB

Artykuł został przygotowany przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, jeśli znalazłeś go na innej stronie, która przypisuje sobie jego autorstwo (tj. nie publikuje źródła w widocznym miejscu) poinformuj nas o tym!

Około 300 tysięcy wiernych, 200 prezydentów i premierów, przedstawiciele wszystkich wyznań świata., 5 mln ludzi zgromadzonych w Rzymie przed specjalnie rozstawionymi telebimami z czego ponad 1,5 mln to Polacy oraz wszechobecna wiara w rychłą beatyfikację Jana Pawła II - o czym świadczyły liczne transparenty santo subito („święty natychmiast”). Innymi słowy pożegnanie papieża jakiego Rzym dotąd nie widział...

Pogrzeb Jana Pawła II miał miejsce 8 kwietnia 2005 roku (piątek) .Zgodnie z wolą papieża wyrażoną w testamencie jego zwłoki doczesne spoczęły w trumnie z drewna cyprysowego, symbolizującego nieśmiertelność. Mszy świętej przewodniczył ówczesny dziekan kolegium kardynalskiego Joseph Ratzinger (od 19 kwietnia 2005 papież Benedykt XVI), którego członkowie koncelebrowali przy ceremonii pogrzebowej.

Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, trumna znajdująca się dotąd na Placu Św. Piotra została przeniesiona podczas uroczystej procesji do podziemi Bazyliki św. Piotra, której przewodniczył kardynał kamerling - Eduardo Martinez Somalo. Było to doniosłe wydarzenie, którego świadkami byli wyłącznie duchowni z najbliższego otoczenia, papieża. Karol Wojtyła spoczął w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku, w skromnym grobowcu o głębokości 1,7 m, przykrytym marmurową płytą z napisem „Ioannes Paulus II 16 X 1978 - 2 IV 2005”.

W Grotach Watykańskich trumnę złożono do drugiej, cynkowej, którą szczelnie zalutowano, a tę w trzeciej, wykonanej z drewna orzechowego, którą następnie opatrzono watykańskimi pieczęciami. Razem z papieżem spoczął w nich woreczek z medalami wybitymi w czasie jego pontyfikatu oraz akt z najważniejsze fakty z okresu pontyfikatu Jana Pawła II. Świadkami wydarzeń w podziemiach bazyliki byli tylko najbliżsi współpracownicy papieża - arcybiskupi Stanisław Dziwisz i Piero Marini.

PODOBNE ARTYKUŁY:
Homilia pogrzebowa wygłoszona przez Kardynała Ratzingera
Testament Jana Pawła II
Ostatnie chwile życia Jana Pawła II
Beatyfikacja Jana Pawła II
Kanonizacja Jana Pawła II

Posiadasz materiały dotyczące polskiego papieża i chcesz się nimi podzielić - zapraszamy do działu KONTAKT. Pamiętaj zawartość serwisu zależy także od Ciebie!
Strona główna do góry↑↑
Słowa kluczowe dla tego artykułu:
Pogrzeb Jana Pawła II, Ostatnie pożegnanie Jana Pawła II, Pożegnanie z wiernymi, Żałoba w Polsce i na świecie, Papiestwo po odejściu Jana Pwała II, Zakończenie pontyfikatu Jana Pawła II, Święty natychmiast!, Santo Subito, relikwiarz, krew Jana Pawła II, Polacy na pogrzebie Jana Pawła II, opis pogrzebu Jana Pawła 2, JP 2, Jan Paweł 2, Jan Paweł II
Nasz Baner:
janpaweldrugi.cba.pl
O serwisie | Sponsorzy | Reklama | Mapa strony | Kontakt

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam publikowane przez CBA.PL (wyświetlane powyżej nagłówka strony).
----------------------------------
Teksty zostały przygotowane przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, chyba że napisano inaczej. Wyrażamy zgodę na ich publikację pod warunkiem podania źródła w postaci hiperłącza (linku)! ::Zobacz jak to zrobić::

Copyright © 2007 - 2013