Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Zgoda na kanonizację Jana Pawła II
Dzisiaj jest: Poniedziałek, 22 Kwietnia 2019      18:08:37      Imieniny obchodzą: Łukasz, Kaja, Nastazja
Ostatnio serwis aktualizowano: 05-07-2013

JP2 - papież, który nie bał się umierać wśród wiernych

Artykuł został przygotowany przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, jeśli znalazłeś go na innej stronie, która przypisuje sobie jego autorstwo (tj. nie publikuje źródła w widocznym miejscu) poinformuj nas o tym!

Tłum ludzi z zapalonymi świecami, odmawiający w pełnym skupieniu modlitwy na Placu Świętego Piotra. Informacja o śmierci Jana Pawła II. Przerażająca cisza. Dzwony kościelne bijące w każdym kościele. To są obrazy związane z "odejściem do Domu Ojca" Karola Wojtyły.

Smutek, rozpacz, żal. Ale chwilę później pojawiło się pytanie: "Co dalej?", "Kto będzie następcą?". Właściwie nikt nie miał wątpliwości, że trudno będzie zostać następcą Jana Pawła II. Był to fakt tak oczywisty wtedy jak i teraz. Nawet w obliczu obecnej nagonki na kościół trudno byłoby spotkać chętnych do polemiki z tym poglądem.
Oto jednak pojawiła się doskonała okazja, dotychczasowy papież abdykuje. Czemu zatem nie rozpocząć nagonki: ten papież mógł, czemu nie zrobił tego jego poprzednik? Nie jest celem, zwłaszcza z punktu widzenia tegoż artykułu ocenianie decyzji Benedykta XVI, nie będzie więc ona jej podlegała. Serwis www.janpaweldrugi.cba.pl zajmuje się Osobą Jana Pawła II, papieża który cierpiał publicznie do końca.
Być może wielu już nie pamięta, warto zatem przypomnieć, że papież z Polski był pytany o powód dla którego nie chce ustąpić ze Stolicy Piotrowej. Odpowiedź była jednoznaczna, przedstawiona w formie pytania: "A czy Chrystus zszedł z krzyża?". Prosta, subtelna i trafna. Nikt nie odważył się zadać tego pytania ponownie. Ukrzyżowany Chrystus cierpiał do końca, na górze, otoczony tłumem.
Każdy człowiek ma prawo wyboru. Także w obliczu cierpienia. Ważne jest aby to ten cierpiący człowiek podejmował decyzję, a nie otoczenie próbujące wywierać presję podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Dziś, w XXI wieku ludzie wciąż traktują śmierć i cierpienie jako temat tabu. Chyba zupełnie naiwnie wierząc, że jeśli ukryją osobę cierpiącą przed widokiem publicznym to ono przestanie istnie. Tak po prostu, będzie po kłopocie. Struś chowający głowę w piasek też wierzy, że jest niewidoczny, a tym czasem...
Stąd właśnie z taką zajadłością ludzie tacy jak Tim Parks wypominają Janowi Pawłowi II pozostanie na służbie do końca nazywając ją "brzydką lekcją śmiertelności". Poglądy takich ludzi są godne politowanie nawet nie z powodu zajadłości z jaką atakują Osobę, będącą dla wielu ludzi autorytetem, ale ze względu na kuriozalny zarzut. Oto papież, człowiek umarł. I w dodatku po ciężkiej chorobie, której nie ukrywał przed wiernymi. Problemem wspomnianego autora (i jemu podobnych) jest wiara towarzysząca Janowi Pawłowi II w sens ludzkiego cierpienia, gdy jest ono przeżywane z Bogiem. W swoich ostatnich dniach życia papież pokazał to wszystko o czym nauczał, pokazał że nie tylko naucza, ale żyje w zgodzie ze swoją nauką.
Gdyby jednak znalazła się osoba, zadająca pytanie odwrotne, o pamięć pontyfikatu Jana Pawła II gdyby zdecydował się On ze względu na zły stan zdrowia zrezygnować z pełnienia swojej funkcji. Głoszona przez papieża nauka stałaby się wówczas tylko pięknymi słowami, które choć poruszyły na chwilę wiernych, już po chwili zostały zapomniane. Każdy kto wątpi że jest inaczej, powinien zadać sobie pytanie: "Kogo zapytałbym o radę w kwestii ratowania małżeństwa?". Tutaj pojawiają się do wyboru 2 możliwości: wybitnego profesora w tej dziedzinie, który napisał już 20 książek i jest po 5 rozwodach czy 60-letnią autorkę jednej książki, trwającą w jednym związku od 40 lat? Oczywiście profesor nie byłby szczególnie wiarygodny, ponieważ jego czytelnicy oczekiwaliby życia wg zasad, które prezentuje w książkach. Skoro zaś jest po 5 rozwodach albo jego rady są nic nie warte, albo sam nie wierzy w to co pisze.
Nie zaszkodzi podkreślić wobec tego jeszcze raz Jan Paweł II został tak mocno zapamiętany, bo nie tylko pisał książki i nauczał, ale też żył wg swojej nauki.
Na koniec chyba najważniejsze, coś co jest tak oczywiste, że aż przemilczane przez wszystkie media. Każdy z nas jest inny. Jedni potrafią osiągać doskonałe wyniki w sporcie, inni są dobrzy w rozwiązywaniu złożonych problemów, a jeszcze inni potrafią przemawiać do tłumów.
Nie potępiajmy Benedykta XVI za abdykację - miał on bowiem postawioną, przez swojego poprzednika, bardzo wysoko poprzeczkę. Z pewnością miał również ambicję aby spełnić te oczekiwania i być godnym następcą. Być może zdał sobie sprawę że nie potrafiłbym cierpieć tak publicznie, tak jak zawsze czynił Jan Paweł II. Człowiek cierpiący to w końcu człowiek, w pewnym sensie ograniczony przez różne dolegliwości. Potrzeba w końcu wiele odwagi aby przyznać się do swoich ograniczeń, tak publicznie, przed wszystkimi i przed każdym z osobna.
Nie popadajmy w paranoję, że skoro jeden papież ustąpił to kolejny też powinien albo że gdy jeden nie ustąpił to drugiemu też nie wolno. A jeśli są ludzie uważający że tak trzeba niech sami zaczną naśladować swoich poprzedników - przodków, wyrzekając się telefonów komórkowych, telewizji itd.

PODOBNE ARTYKUŁY:
Wypełnianie testamentu JP2 po 6 latach od śmierci

Posiadasz materiały dotyczące polskiego papieża i chcesz się nimi podzielić - zapraszamy do działu KONTAKT. Pamiętaj zawartość serwisu zależy także od Ciebie!
Strona główna do góry↑↑
Słowa kluczowe dla tego artykułu:
Nauka Jana Pawła II, Jan Paweł II - człowiek Boga, www.janpaweldrugi.cba.pl, Karol Wojtyła, Jan Paweł II, Jan Paweł 2, janpaweł ii, janpaweldrugi, janpawel 2, Polski papież, Papież z Polski, Papież z dalekiego kraju, 2 kwietnia 2005, 16 października 1978, Polacy o Janie Pawle II, JP 2, abdykacja Benedykta XVI, Jan Paweł II a Benedykt XVI, wakat na Stolicy Piotrowej
Nasz Baner:
janpaweldrugi.cba.pl
O serwisie | Sponsorzy | Reklama | Mapa strony | Kontakt

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam publikowane przez CBA.PL (wyświetlane powyżej nagłówka strony).
----------------------------------
Teksty zostały przygotowane przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, chyba że napisano inaczej. Wyrażamy zgodę na ich publikację pod warunkiem podania źródła w postaci hiperłącza (linku)! ::Zobacz jak to zrobić::

Copyright © 2007 - 2013