Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Zgoda na kanonizację Jana Pawła II
Dzisiaj jest: Wtorek, 21 Maja 2019      5:28:42      Imieniny obchodzą: Jan, Monika, Wiktor
Ostatnio serwis aktualizowano: 05-07-2013

OSTATNIE CHWILE ŻYCIA JANA PAWŁA II

Artykuł został przygotowany przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, jeśli znalazłeś go na innej stronie, która przypisuje sobie jego autorstwo (tj. nie publikuje źródła w widocznym miejscu) poinformuj nas o tym!
Artykuł na podstawie zeszytu „Acta Apostolicae Sedis” - oficjalnego biuletynu Stolicy Apostolskiej z dnia 17 kwietnia 2005 roku.

Poniedziałek, 31 stycznia 2005 - Watykańskie Biuro Prasowe poinformowało, że przewidziane na ten dzień audiencje nie odbędą się z powodu grypy papieża.

Wtorek, 1 luty 2005 - Stan zdrowia uległ pogorszeniu w związku z ostrym zapaleniem krtani i towarzyszącym mu skurczem tchawicy. Okazała się konieczna hospitalizacja w trybie pilnym.
O 22:50 papieża przewieziono karetką reanimacyjną do Kliniki Gemelli, gdzie umieszczono go w przeznaczonej dla niego sali na 10-tym piętrze. Oddziałem kierował profesor Rodolfo Proietti. Tam Ojciec Święty został poddany zabiegom udrażniającym system oddechowy oraz niezbędnym badaniom.

Środa, 2 luty - Z uwagi na stan zdrowia papieża odwołano audiencję ogólną.

Sobota, 5 luty 2005 - W wyniku skutecznej terapii papież mógł zobaczyć tego dnia w telewizji uroczystość urządzoną w Auli Pawła VI na święto Matki Bożej Zaufania - patronki rzymskiego wyższego seminarium duchownego. Pobyt w szpitalu przedłużał się, aby umożliwić polepszenie stanu zdrowia. Codziennie papież koncelebrował Mszę św. w swoim pokoju.

Środa Popielcowa, 9 luty 2005 - Podczas eucharystii Jan Paweł II poświęcił popiół, którym posypał go abp Stanisław Dziwisz.

Czwartek, 10 luty 2005, 19.40 - Po zakończeniu ostatnich badań, włącznie z tomografią całego ciała, które pozwoliły wykluczyć istnienie innych schorzeń, Ojciec Święty powrócił samochodem do Watykanu.

W kolejnych dniach - Pojawił się nawrót powtarzających się ataków poprzedniego schorzenia dróg oddechowych. Przebieg choroby był stale kontrolowany przez watykański personel medyczny. Stan zdrowia wciąż się pogarszał z powodu owej niewydolności oddechowej spowodowanej odnotowanym już wcześniej zwężeniem krtani.

Czwartek, 24 luty, 11.50 - Po kolejnych nocnych kryzysach stało się niezbędne ponowne umieszczenie papieża w Klinice Gemelli. Tego dnia wieczorem po rozmowie i za zgodą pacjenta dokonano zabiegu tracheotomii. Operację przeprowadzili: profesor Gaetano Paludetti z kliniki stomatologicznej Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz doktor Angelo Camaioni, ordynator oddziału laryngologii rzymskiego szpitala San Giovanni praktykujący także w Watykanie. Towarzyszył im profesor Rodolfo Proietti kierujący oddziałem anestezjologii i reanimacji Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zabiegowi asystowali: profesor Enrico de Campora z kliniki laryngologicznej Uniwersytetu Florenckiego oraz osobisty lekarz papieski doktor Renato Buzzonetti.

IV Niedziela Wielkiego Postu, 6 marca 2005 - Ze względu na dobry stan pooperacyjny pacjenta, podjęto ćwiczenia oddechu i mowy. Ich efektem było odprawienie tego dnia prze Ojca Świętego ubranego w różowy ornat mszy w małej kaplicy przylegającej do jego sali szpitalnej. Na zakończenie liturgii z IV Niedzieli Wielkiego Postu papież udzielił z okna błogosławieństwa. Głos miał bardzo słaby i mówił z wyraźną trudnością.

V Niedziela Wielkiego Postu, 13 marca 2005, 18.40 - Jan Paweł II powrócił do Watykanu. Zaraz po przybyciu do swych apartamentów wziął udział w nabożeństwie Gorzkich Żali, które odbyło się w jego prywatnej kaplicy. Opiekę medyczną nad chorym sprawowała stale watykańska ekipa złożona z 10 lekarzy, w tym z reanimatorów, kardiologów, laryngologów i internistów. Wspomagało ich 4 pielęgniarzy pod kierunkiem jego osobistego lekarza. W apartamentach umieszczono kompletną aparaturę medyczno-techniczną potrzebną w opiece.

W kolejnych dniach - Następowała powolna poprawa stanu zdrowia, utrudniana przez poważne kłopoty z przełykaniem, mówieniem i odżywianiem się. Zauważalne było wyraźne osłabienie organizmu.

Niedziela Palmowa, 20 marca 2005 oraz Wielka Środa, 23 marca 2005 - Ojciec Święty ukazał się w oknie prywatnej biblioteki, jednak tylko milcząco pobłogosławił zgromadzonych na placu.

Wielkanoc, 27 marca 2005 - Papież przez 13 minut pozostawał w oknie swego apartamentu, trzymając w ręce kartki z orędziem wielkanocnym. Tekst odczytał z Placu św. Piotra kardynał sekretarz stanu Angelo Sodano. Papież usiłował odczytać słowa błogosławieństwa Urbi et Orbi, jednak bezskutecznie. Jedynie ręką pobłogosławił miastu i światu.

Środa, 30 marca 2005 - Ukazał się komunikat informujący o rozpoczęciu odżywiania Ojca Świętego poprzez stałą sondę dożołądkową. Tego samego dnia, papież również pojawił się w oknie, jednak nie mówił, tylko pobłogosławił obecnych. Była to ostatnia publiczna „stacja” jego drogi krzyżowej.

Czwartek, 31 marca 2005, krótko po 11.00 - Jan Paweł II będąc w prywatnej kaplicy odczuł silne dreszcze. Temperatura ciała gwałtownie podniosła się do 39,6 stopnia Celsjusza. Nastąpił silny szok septyczny połączony z zapaścią sercowo-naczyniową spowodowaną infekcją dróg moczowych. Zastosowano odpowiednie środki terapii i wspomagania serca oraz układu oddechowego. Uczyniono przy tym zadość wyraźnej woli pozostania przez Ojca Świętego we własnym mieszkaniu, gdzie zapewniono mu pełną opiekę.
Późnym popołudniem - Odprawiono przy łóżku chorego Mszę świętą, którą koncelebrował. W momencie przeistoczenia otwierał szerzej oczy i podnosił rękę nad chlebem i winem. Ponadto na „Baranku Boży” uderzał się w piersi. Kardynał Marian Jaworski udzielił mu namaszczenia chorych.
O 19:17 - Ojciec Święty przyjął komunię. Następnie wyraził życzenie uczestniczenia w nabożeństwie eucharystycznym z rozmyślaniem i modlitwą.

Piątek, 1 kwietnia 2005, 6.00 - Ojciec Święty w pogodnym nastroju i pełnej świadomości koncelebrował Eucharystię.
Około 7:15 - Wysłuchał odczytanych mu 14 stacji nabożeństwa Drogi Krzyżowej czyniąc przy każdej znak krzyża. Następnie poprosił o przeczytanie przedpołudniowej modlitwy brewiarzowej i fragmentów Pisma Świętego. Stan zdrowia nadal był bardzo ciężki z niepokojącymi wskaźnikami biologicznymi. Wciąż pogłębiała się niewydolność sercowo-naczyniowa, oddechowa i nerkowa. Jan Paweł II wyraźnie łączył się w modlitwie z obecnymi przy nim osobami.

Sobota, 2 kwietnia 2005, 7.30 - W obecności Ojca Świętego została odprawiona msza, podczas której chory zaczynał tracić przytomność.
W godzinach południowych - Po raz ostatni odwiedził go kardynał sekretarz stanu, po czym zanotowano gwałtowny wzrost temperatury ciała.
Około 15:30 - Słabym i niewyraźnym głosem papież powiedział po polsku: „Pozwólcie mi odejść do domu Ojca”.
Krótko przed 19:00 - Stracił przytomność. Na monitorze widać było oznaki stopniowego zaniku funkcji życiowych organizmu. Zgodnie z polską tradycją półmrok pokoju, w którym umierał papież rozświetlała niewielka gromnica.
O godzinie 20:00 - Przy łóżku paieża rozpoczęła się Msza z Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali z nim: kard. Marian Jaworski, abp Stanisław Ryłko i ks. Mieczysław Mokrzycki. Polskie pieśni kościelne mieszały się z dobiegającymi zza okien śpiewami młodzieży modlącej się na Placu świętego Piotra.
O godzinie 21:37 - Jan Paweł II zasnął w Panu.

PODOBNE ARTYKUŁY:
Homilia pogrzebowa wygłoszona przez Kardynała Ratzingera
Testament Jana Pawła II
Ceremonia pogrzebowa Jana Pawła II
Beatyfikacja Jana Pawła II
Kanonizacja Jana Pawła II

Posiadasz materiały dotyczące polskiego papieża i chcesz się nimi podzielić - zapraszamy do działu KONTAKT. Pamiętaj zawartość serwisu zależy także od Ciebie!
Strona główna do góry↑↑
Słowa kluczowe dla tego artykułu:
Umieranie Jana Pawła II, Odchodzenie Jana Pawła II, Ostatnie dni życia Jana Pawła II, Żałoba w Polsce i na świecie, Tłumy na placu św. Piotra, Różniec za Jana Pawła II, Czuwanie modlitewne w intencji papieża, 2 kwietnia 2005, 21:37, agonia Jana Pawła II, JP 2, Jan Paweł 2, Jan Paweł II
Nasz Baner:
janpaweldrugi.cba.pl
O serwisie | Sponsorzy | Reklama | Mapa strony | Kontakt

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam publikowane przez CBA.PL (wyświetlane powyżej nagłówka strony).
----------------------------------
Teksty zostały przygotowane przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, chyba że napisano inaczej. Wyrażamy zgodę na ich publikację pod warunkiem podania źródła w postaci hiperłącza (linku)! ::Zobacz jak to zrobić::

Copyright © 2007 - 2013