Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Zgoda na kanonizację Jana Pawła II
Dzisiaj jest: Czwartek, 18 Lipca 2019      7:26:20      Imieniny obchodzą: Kamil, Karolina, Robert
Ostatnio serwis aktualizowano: 05-07-2013

Dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły

Artykuł został przygotowany przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, jeśli znalazłeś go na innej stronie, która przypisuje sobie jego autorstwo (tj. nie publikuje źródła w widocznym miejscu) poinformuj nas o tym!

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach. Był drugim dzieckiem Karola i Emilii Wojtyłów. Jego ojciec pochodził z Czańca koło Kęt i Lipnika (obecnie dzielnica Bielska-Białej), natomiast matka z Michałowa k. Szczebrzeszyna.
Wojtyłowie żyli skromnie, z pensji ojca - wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matce udawało się pracować dorywczo jako szwaczce. Karol miał rodzeństwo:
--- Edmunda, który po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem
--- Olgę, która jednak zmarła zaraz po urodzeniu.

►▶▷ 20 czerwca 1920 - ochrzczenie Karola Wojtyły przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Jego chrzestnymi zostali Józef Kuczmierczyk (szwagier Emilii Wojtyły) oraz Maria Wiadrowska (siostra matki Karola). Przyszły papież otrzymał swoje imię na cześć bł. Karola Habsburga, ostatniego cesarza Austrii.
►▶▷ w dzieciństwie - nazywany zdrobnieniem swojego imienia (Lolek) dał się poznać jako osoba utalentowana i wysportowana, która lubiła grać w piłkę nożną oraz jeździć na nartach. Uwielbiał także wycieczki krajoznawcze i spacery po okolicy Wadowic, w których bardzo często towarzyszył Mu ojciec.
►▶▷ 13 kwietnia 1929 - śmierć matki Karola w wieku 45 lat.
►▶▷ od września 1930 - po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła uczył się w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Był utalentowanym uczniem, którego wyróżniała ogromna pobożność. W pierwszej klasie za namową ks. Kazimierz Figlewicz przystąpił do kółka ministranckiego, zostając jego prezesem. Ks. Figlewicz uznawany jest za osobę która miała znaczny wpływ na rozwój duchowy młodego Lolka. Okres nauki w gimnazjum to także czas działalności Karola w Kółku Teatralnym stworzonym przez polonistów z wadowickich gimnazjów: żeńskiego im. Michaliny Mościckiej oraz męskiego im. Marcina Wadowity..
►▶▷ rok 1932 - śmierć w wieku 26 lat Edmunda (brata Karola) na szkarlatynę, którą zaraził się od pacjentki w szpitalu w Bielsku.

PODOBNE ARTYKUŁY:
Studia
Kapłaństwo
Biskup i kardynał

Posiadasz materiały dotyczące polskiego papieża i chcesz się nimi podzielić - zapraszamy do działu KONTAKT. Pamiętaj zawartość serwisu zależy także od Ciebie!
Strona główna do góry↑↑
Słowa kluczowe dla tego artykułu:
Dzieciństwo i młodość Jana Pawła II, Najmłodsze lata Karola Wojtyły, Lolek, Kim był Lolek, Rodzeństwo Karola Wojtyły, Narodziny Karola Wojtyły, Dzieje przed rozpoczęciem pontyfikatu Jana Pawła II, JP 2, Jan Paweł 2, Jan Paweł II
Nasz Baner:
janpaweldrugi.cba.pl
O serwisie | Sponsorzy | Reklama | Mapa strony | Kontakt

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam publikowane przez CBA.PL (wyświetlane powyżej nagłówka strony).
----------------------------------
Teksty zostały przygotowane przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, chyba że napisano inaczej. Wyrażamy zgodę na ich publikację pod warunkiem podania źródła w postaci hiperłącza (linku)! ::Zobacz jak to zrobić::

Copyright © 2007 - 2013