Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Zgoda na kanonizację Jana Pawła II
Dzisiaj jest: Czwartek, 18 Lipca 2019      6:38:00      Imieniny obchodzą: Kamil, Karolina, Robert
Ostatnio serwis aktualizowano: 05-07-2013

BŁOGOSŁAWIONY

Artykuł został przygotowany przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, jeśli znalazłeś go na innej stronie, która przypisuje sobie jego autorstwo (tj. nie publikuje źródła w widocznym miejscu) poinformuj nas o tym!

Około 300 tysięcy wiernych, 200 prezydentów i premierów, przedstawiciele wszystkich wyznań świata, 5 mln ludzi zgromadzonych w Rzymie przed specjalnie rozstawionymi telebimami z czego ponad 1,5 mln to Polacy oraz wszechobecna wiara w rychłą beatyfikację Jana Pawła II - o czym świadczyły liczne transparenty santo subito („święty natychmiast”). Nikt z obecnych wówczas na Placu Świętego Piotra i śledzących za pośrednictwem radia i telewizji uroczystości pogrzebowe nie miał wątpliwości że TEN człowiek zostanie wyniesiony przez kościół na ołtarze.

Ogólnie rzecz biorąc początek procesu beatyfikacyjnego miał miejsce już w dniu pogrzebu Jana Pawła II, tj. 8 kwietnia 2005 roku (piątek), kiedy to Lud Boży dał wyraz szczególnej czci jaką otacza zmarłego. Jednak z punktu widzenia formalnego początek procesu nastąpić mógł dopiero 13 maja 2005 roku, kiedy to nowy papież Benedykt XVI zezwolił na jego rozpoczęcie, udzielając tym samym dyspensy od wymaganego prawem kanonicznym pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata. Od tego momentu Janowi Pawłowi II przysługiwał tytuł Sługi Bożego. Ale zatrzymajmy się chwilę przy owej dacie. 13 maja - brzmi znajomo? Rzeczywiście data ta była bardzo bliska Janowi Pawłowi II - to tego dnia w 1981 roku został postrzelony przez zamachowca i tego dnia Matka Boska po raz pierwszy objawiła się w Fatimie w 1917 roku. (Osobny artykuł dotyczący zamachu).
Wracając do kalendarza beatyfikacyjnego: 28 czerwca 2005 roku zostali zaprzysiężeni członkowie trybunału beatyfikacyjnego, postulatorem procesu został polski ksiądz Sławomir Oder. Faza diecezjalna procesu zakończyła się w 2 rocznicę śmierci Jana Pawła II, tj. 2 kwietnia 2007r. Odtąd wszystkie akta beatyfikacyjne były w posiadaniu Kongregacji ds. kanonizacyjnych. 19 grudnia 2009 papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II.
1 maja 2011 roku Jan Paweł II został uznany za błogosławionego, tym samym kościół zezwolił na jego kult lokalny. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył papież Benedykt XVI, zaś relikwiarz zawierający krew papieża wniosła polska zakonnica Tobiana Sobótka.
Warto przypomnieć, że dniem wspomnienia błogosłwionego Jana Pawła II został 22 października - to tego dnia 1978 papież wywodzący się z Polski odprawił ineugurującą swój pontyfikat Mszę Świętą.

PODOBNE ARTYKUŁY:
Homilia pogrzebowa wygłoszona przez Kardynała Ratzingera
Testament Jana Pawła II
Ostatnie chwile życia Jana Pawła II
Ceremonia pogrzebowa Jana Pawła II
Kanonizacja Jana Pawła II

Posiadasz materiały dotyczące polskiego papieża i chcesz się nimi podzielić - zapraszamy do działu KONTAKT. Pamiętaj zawartość serwisu zależy także od Ciebie!
Strona główna do góry↑↑
Słowa kluczowe dla tego artykułu:
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, Wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, Beatyfikacja Jana Pawła II, Święty natychmiast, Santo Subito, Jan Paweł II błogosławiony, Wspomnienie w kościele Jana Pawła II, Beatyfikacja, relikwiarz, krew Jana Pawła II, Polacy na beatyfikacji Jana Pawła II, opis beatyfikacji Jana Pawła 2, JP 2, Jan Paweł 2, Jan Paweł II
Nasz Baner:
janpaweldrugi.cba.pl
O serwisie | Sponsorzy | Reklama | Mapa strony | Kontakt

Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam publikowane przez CBA.PL (wyświetlane powyżej nagłówka strony).
----------------------------------
Teksty zostały przygotowane przez serwis www.janpaweldrugi.cba.pl, chyba że napisano inaczej. Wyrażamy zgodę na ich publikację pod warunkiem podania źródła w postaci hiperłącza (linku)! ::Zobacz jak to zrobić::

Copyright © 2007 - 2013